توافقنامه سطح خدمت "انتشار برخط و آزاد اطلاعات"

مقدمه

گمرک جمهوری اسلامی ایران برای نخستین بار از طریق سامانه گزارشات روزانه آمار تجارت خارجی و در راستای اجرای سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی و شفاف سازی اقتصاد و سالم سازی آن و راه اندازی پنجره واحد تجارت فرامرزی مطابق بند (ج) ماده (38) -- قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور -- و قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات و نیز با هدف شفاف سازی امر تجارت و امکان اتخاذ تصمیات آگاهانه توسط مدیران ، مسئولین ذیربط و تجار و ... ، به صورت روزانه و برخط اقدام به انتشار اطلاعات آمار مقدماتی تجارت خارجی از سال 1394 تا کنون نموده است.
گزارشات آمار و اطلاعات روزانه مشتمل بر 9 فایل اکسل در سه رویه واردات، صادرات غیر نفتی و ترانزیت خارجی وشامل 20 قلم عمده کالا، 20 کشور و 20 گمرک نخست به لحاظ ارزش دلاری در هر رویه گمرکی می باشد.

هدف

هدف از این توافقنامه سطح خدمت این است که به منظور ارائه با کیفیت خدمت ارائه شده توسط گمرک جمهوری اسلامی ایران، کیفیت تحویل خدمت «انتشار برخط و آزاد اطلاعات» برای عموم مردم مورد توافق قرار گیرد.

مسئولیت­

در راستای اجرای قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات و نیز رعایت حقوق شهروندان، اطلاعات تجارت خارجی گمرک جمهوری اسلامی ایران به صورت روزانه، ماهانه و سالانه در دسترس عموم قرار خواهد گرفت.

تعهدات متقابل خدمت­گیرنده و دستگاه اجرایی

استفاده از این گزارشات با ذکر منبع بلامانع می باشد. در صورت عدم رعایت از نظر حقوقی قابل پیگیری می باشد.

هزینه­ ها و پرداخت­ها

ارائه خدمت انتشار برخط و آزاد اطلاعات رایگان بوده و هزینه ای دریافت نمی شود.

دوره عملکرد

اطلاعات تجارت خارجی گمرک جمهوری اسلامی ایران به صورت روزانه، ماهانه و سالانه در دسترس عموم قرار می گیرد.

خاتمه توافقنامه

این اقدام به صورت مستمر ادامه خواهد داشت.