Skip to content
اداره کل گمركات استان زنجان
  • default color
  • black color
  • cyan color
  • green color
  • red color
امروز : سه شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۷

صعود چهل ساله PDF چاپ نامه الکترونیک
سه شنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۰۴:۴۳

 

نگاهی به 40 سال تلاش در صنعت حمل و نقل استان زنجان

صنعت حمل و نقل در ایران طی دوران مختلف، با فراز و فرودهایی همراه بوده و هدف اصلی آن، تلاش برای رسیدن به جایگاهی مطلوب و فردایی بهتر است.

حمل و نقل در توزیع درآمدها و کاهش نابرابریهای اقتصادی و اجتماعی و کاهش آثار فقر و اختلاف درآمد روستانشینان و شهرنشینان نقشی موثر دارد.

با توجه به موقعیت منطقه‌ای و جغرافیایی، ایجاد سیستم حمل و نقل کارآمد در توسعه اقتصادی و اجتماعی، جایگاه و نقش ویژه‌ای برای ایران دارد.بخش حمل و نقل به صورت کوتاه مدت، میان مدت و دراز مدت بر متغیرهاي اصلی اقتصاد کشور مانند تولید کل، تولید در بخشهاي اقتصادي، اشتغال کل، اشتغال در بخشهاي اقتصادي، قیمت در بخشهاي مختلف اقتصادي و شاخص هزینه زندگی اثر می‌گذارد.

بعد از گذشت 40 سال از انقلاب اسلامی حمل و نقل کشور توسعه بالایی پیدا کرده و استان زنجان نیز مسیر رشد و توسعه را پیموده است. در سال های بعد از انقلاب اسلامی به دلیل بروز شرایط سیاسی و هشت سال دفاع مقدس روند توسعه حمل و نقل کشور کند بوده است.

وضعیت استان زنجان نیز تحت تاثیر شرایط کشور بوده اما در دهه دوم انقلاب اسلامی اقدامات برای توسعه این صنعت در کشور و استان زنجان پایه گذاری شده است. در دهه دوم انقلاب اسلامی، استان زنجان در حوزه حمل و نقل اقدامات توسعه ای خود را آغاز کرد و به بهسازی و ترمیم مسیرهای ارتباطیمبادرت ورزید.

 بهسازی و آسفالت بیش از 600 کیلومتر راه روستایی استان زنجان در دهه دوم از انقلاب اسلامی صورت گرفت و اقدامات اولیه برای بهبود شرایط در حوزه حمل و نقل جاده ای کلید خورد.

در راستای بهبود حمل و نقل جاده ای استان شاهد بهسازیوآسفالتبیشاز یک هزار 750 کیلومترراهروستایی استان زنجان طی دهه دوم انقلاب اسلامی بودیم که در راستای خدمات رسانی عادلانه به مناطق مختلف کشور و محرومیت زدایی از چهره روستایی صورت گرفت.

مسیر توسعه حمل و نقل استان زنجان بعد از دهه دوم انقلاب ادامه یافت و در دهه سوم انقلاب اسلامی وارد مرحله جدیدی شد. مرحله ای که در آن، اقدامات ماندگاری در توسعه صنعت حمل و نقل استان عملیاتی گردید که یکی از مهم ترین آن ها احداثآزادراهزنجانتبریزو و آزادراهزنجانقزوینبود.

این مسیرهای مواصلاتی علاوه بر اینکه در سطح ملی برای دسترسی مرکز به شمالغرب و مسیر اروپا تعریف شده بود، برای استان زنجان جهت دسترسی به پایتخت و شمالغرب بسیار راهگشا بود و یک مسیر مهم ارتباطی در حوزه حمل و نقل جاده ای محسوب می شد.

در دهه سوم انقلاب اسلامی افتتاحقسمتیازبزرگراهزنجانابهر و افتتاحوبهرهبرداریرسمیازفرودگاهزنجان محقق شد تا گام های مهمی در صنعت حمل و نقل زنجان برداشته شود. زنجان در این دهه علاوه بر توسعه قابل توجه در ارتباطات زمینی در حوزه هوایی نیز صاحب یک فرودگاه شد.

گام های توسعه ای صنعت حمل و نقل استان زنجان یکی پس از دیگری برداشته شد و در مرحله بعد که وارد دهه چهارم از انقلاب اسلامی شدیم،  بهسازی و آسفالت بیش از 700 کیلومترراه روستاییاستان زنجان عملیاتی گردید. توجه به مناطق روستایی و دورافتاده همواره مورد توجه مسئولان کشور طی چهار دهه انقلاب بوده است.

تکمیل احداث بیش از 33 کیلومتر از طرح بهسازی راه اصلی زنجان تکاب و زنجان  و تکمیل احداث بیش از 43 کیلومتر از طرح بهسازی راه اصلی منجیل سه راهی بناب از اقدامات مهم دیگر استان طی چهارمین دهه از انقلاب اسلامی بود.

بهره برداری از محور تهم چورزق به طول 56 کیلومتر طی دهه چهارم انقلاب اسلامی در راستای دسترسی مرکز استان به منطقه شمال استان و شهرستان طارم بود که با تلاش مسئولان استانی محقق شد.

اما آغاز احداث خط دوم خطوط ریلی مسیرقزوینزنجان در این دهه یک اقدام مترقی در توسعه خطوط ریلی استان زنجان بودکه ادامه دارد و با تکمیل آن توسعه خطوط ریلی استان وارد یک مرحله رشد مترقی خواهد شد. همچنین در این راستا شاهد احداث ایستگاه راه آهن خرمدره نیز بودیم.

تکمیلایستگاهراهآهنزنجان نیز در راستای برنامه های توسعه ای حوزه ریلی استان طی دهه چهارم انقلاب اسلامی محقق شد و ساختمان جدید ایستگاه زنجان تکمیل گردید و هم اکنون به مسافران ارائه خدمت می کند. ایستگاه راه آهن زنجان امروز نسبت به گذشته بسیار بهینه شده و فضای مناسبی برای مسافران ایجاد کرده است.

 

نظرسنجي

عملکرد اداره کل گمرک استان زنجان را چگونه ارزیابی می کنید؟
 

نظرسنجی خدمات

از کدامیک از خدمات ارائه شده رضایت بیشتری دارید؟
 

ورود كاربران

پيوند ها

آمار بازدید کنندگان

mod_vvisit_counterامروز74
mod_vvisit_counterدیروز211
mod_vvisit_counterاین هفته285
mod_vvisit_counterاین ماه2825
mod_vvisit_counterکل بازدیدها239125